prowadzący
mgr Maciej Kozłowski
miejsce
sala 310/311/403 – budynek B
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z praktyką przygotowania do druku w oparciu o techniki i technologie cyfrowe (programy graficzne, proces druku). Studenci poznają tajniki warsztatu poligraficznego – druku cyfrowego, offsetowego i serigrafii.
Opanowanie technik druku wysokonakładowego przy użyciu nośników poligraficznych, takich jak: ulotka, plakat, gazeta/zin, folder, wspomaga proces twórczy skoncentrowany na działaniach graficznych. Odpowiednio użyte formy poligraficzne mogą stać się obiektami nie tylko informacji, ale i sztuki.
Zajęcia przygotowują studentów do samodzielnej pracy związanej z komputerowym przygotowaniem plików do druku (DTP) oraz zarządzaniem pracą grupową (przygotowanie matryc, wybór podłoża drukowego, sterowanie urządzeniami drukarskimi, współpraca z drukarnią).
Zdobyte umiejętności mogą być wykorzystywane w samodzielnej pracy artystycznej oraz we współpracy z przemysłem, np. opakowaniowym czy tekstylnym. Znajdą również zastosowanie w miejscach pracy takich jak: studia graficzne/projektowe, agencje reklamowe, wydawnictwa, drukarnie oraz instytucje związane z kulturą i sztuką.
Podczas zajęć z Portfolio studenci uczą się tworzenia profesjonalnej i niestandardowej publikacji służącej do autopromocji. Dokonują selekcji własnych prac i wyboru najważniejszych osiągnięć. W wyniku działań powstają dwie formy edytorskie – cyfrowa, w postaci wielostronicowej prezentacji w pliku PDF, i drukowana (książka, folder, katalog, gazeta). Doświadczenie nabyte podczas zajęć pomoże studentowi w przyszłości przedstawiać w komunikatywny sposób swoje osiągnięcia artystyczne.
Program zajęć dotyczy zagadnień związanych z poligrafią (składem, drukiem, kompozycją) i narzędziami do edycji cyfrowej (pakiet Adobe).
Nabyte umiejętności przydadzą się we współpracy z instytucjami sztuki i kultury, wydawnictwami, studiami graficznymi/projektowymi, agencjami reklamowymi/eventowymi i drukarniami.